x

Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Türkçe Eğitimi Bölümünün “Topluma Hizmet Dersi” kapsamında Bulgaristan’ın Şumnu şehrinde bulunan Türk Kültür Evine kurduğu kütüphaneyi açmak, “Türk Kültürünün ve Türkçeni Dünü, Bugünü ve Yarını” konulu panele katımak ve çeşitli konularda incelemeler yapmak üzere Prof. Dr. Necati DEMİR, Yrd. Doç. Dr. Mehmet KARA, Öğrt. Gör. Dr. Ülker ŞEN’den oluşan bir heyet 7 Mart 2013’te Bulgaristan’ın Şumnu kentine gitmişlerdir.

Ziyaret kapsamında 8 Mart 2013’te ilk olarak Şumnu Tombul Cami ziyaret edilmiş, caminin çevresinde bulunan tarihi eserler konusunda incelemeler yapılmıştır. Cami çevresinde bulunan eski yazılı mezar taşları ve kitabeler okunup burada bulunan görevlilere bilgi verilmiştir.

Daha sonra Tombul Cami’nin hemen yanında 1922’de kurulan İmam Hatip Lisesi ziyaret edilmiş, yetkililerden okul hakkında bilgi alınmıştır. Burada Türkçe ve diğer derslerin daha verimli verilebilmesi için görüş alışverişinde bulunulmuştur.

8 Mart 2013’te Şumnu iline bağlı Enbiyalar köyü tarihi camisi ve cami çevresinde bulunan Osmanlı Eserleri hakkında incelemeler yapılmıştır. Cami çevresinde bulunan kitabe ve mezar taşları okunarak görevlilere bilgi verilmiştir. Ayrıca 1980’li yıllarda Enbiyalar köyü mezarlığındaki mezar taşlarının sökülerek nakledildiği yerde mezar taşları incelenmiştir. Yaklaşık kırk kamyon yükü mezar taşının durumu tam anlamıyla bir insanlık dramıdır.

8 Mart 2013 tarihi akşamı Türk Kültür Evinde “Türkçe Öğretimi ve Türk Kültürü” konulu bir sohbet düzenlenmiştir. Sohbete Türk Kültür Merkezi Müdürü Nurten Remzi, Köstence Yunus Emre Kültür Merkezi Müdürü Haşim Koç, Okutman Mete Ustabulut, Gazi Üniversitesi Öğretim Üyeleri Prof. Dr. Necati DEMİR, Yard. Doç. Dr. Mehmet KARA, Öğrt.Gör. Dr. Ülker ŞEN katılmıştır. Sohbet toplantısı çok sayıda genç tarafından ilgi ile izlenmiştir.

Bu ziyaret sırasında Şumnu Türk Kültür Evinde çeşitli faaliyetler düzenlenmiştir.

9 Mar 2013 tarihinde saat 11.00’da Şumnu Türk Kültür Evinde “Dünya Kadınlar Günü Kutlaması” yapılmıştır. Kutlama çerçevesinde Türk Kültür Evi Bağlama Grubu tarafından muhteşem bir Türk Halk Müziği Konseri icra edilmiştir.

9 Mar 2013’te saat 12.00 da “Türk Kültürünün ve Türkçeni Dünü, Bugünü ve Yarını” konulu bir panel düzenlenmiştir. Türk Kültür Merkezi Müdürü Nurten Remzi’nin yönettiği panelde Prof. Dr. Necati DEMİR, Yrd. Doç. Dr. Mehmet KARA, Öğrt. Gör. Dr. Ülker ŞEN’den oluşan heyet panelde Türk Kültürü ve Türkçe konusunda görüşlerini dinleyicilerle paylaşmışlardır.

9 Mart 2013’te saat 15.00’te Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Türkçe Eğitimi Bölümünün “Topluma Hizmet Dersi” kapsamında Bulgaristan’ın Şumnu şehrinde bulunan Türk Kültür Evine kurduğu kütüphanen açılışı yapılmıştır. Açılışa çok sayıda öğretmen, okuyucu ve genç katılmıştır.