x

Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Türkçe Eğitimi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Necati Demir ve beraberinde Arş. Gör. Nuray Kayadibi ile Arş. Gör. Ersoy Topuzkanamış, 15-18 Şubat 2012 tarihlerinde Yunus Emre Enstitüsünün desteğiyle Üsküp Yunus Emre Türk Kültür Merkezinin düzenlediği bir dizi etkinliğe katılmak ve Makedonya İştip Gotse Delçev Üniversitesi Filoloji Fakültesine kütüphane açmak üzere Makedonya’ya gitti. İlk önce Üsküp Yunus Emre Türk Kültür Merkezini ziyaret eden heyet, Kültür Merkezi çalışmalarının anlatıldığı sunumu izledi ve görüş alışverişinde bulundu.

Makedonya Görüntüleri

 

Gotse Delçev Üniversitesi-İştip Görüntüleri İçin Tıklayınız

Yunus Emre Enstitüsü Üsküp Yunus Emre Türk Kültür Merkezi Haber ve Görüntüleri İçin Tıklayınız

Gazi Üniversitesi Makedonya’ya Kitap Desteği Verdi’ Haberi İçin Tıklayınız

Makedonya -Yunus Emre Türk Kültür Merkezi’nden Gotse Delçev Üniversitesi’ne Kitap Yardımı’ Haberi İçin Tıklayınız

 

Aynı gün MTV 2 kanalında “Güncel” adlı canlı yayına katılan heyet, Balkanlarda ve dünyada Türklük, Türkçe ve eğitim konularında görüş ve düşüncelerini paylaştı. Programda Prof. Dr. Necati Demir, Makedonya’nın Türkiye Cumhuriyeti için önemini belirtirken “Makedonya’nın Türkiye’ye iki ‘Kemal’ hediyesi vardır. Birisi Yahya Kemal, diğeri Mustafa Kemal’dir. Mustafa Kemal Türk kahramanlığını, Yahya Kemal ise Türk kültürünü temsil eder. Bu iki kişi Türkiye Cumhuriyeti’ni ayakları üzerine diken iki kişidir. Bu açıdan Makedonya bizim için çok önemlidir.” dedi. Demir, Yunus Emre Enstitüsünün dünyanın doğusundan batısına birçok yerinde açıldığını ve bu kurumun Türk kültürünün ve Türkçenin tanıtılması, öğretilmesi, yayılması açısından büyük önem taşıdığını belirtti.

Aynı konuyla ilgili Arş. Gör. Ersoy Topuzkanamış, Türkçenin tarih içerisinde çeşitli milletlerce öğrenilmek istendiğine fakat günümüzde bunun çok yüksek bir noktaya ulaştığına değinerek bu konuda Yunus Emre Enstitüsünün büyük gayretle ve uzman kadrolarla çalıştığına dikkat çekti.

Arş. Gör. Nuray Kayadibi de Avrupa’daki Türk çocuklarının dil becerilerinin zayıf olması nedeniyle birçok sıkıntı yaşadıklarını ifade ederek Balkanlar’daki Türk öğrencilerinin dil becerileri üzerine çalışmayı planladığını dile getirdi.

İkinci gün Üsküp YETKM Müdürü Tayfun Kalkan’la beraber Kalkandelen Devlet Üniversitesi Türkoloji Bölümünü ziyaret eden heyet, daha sonra Kalkandelen’deki soydaşlarla bir panelde buluştu. Aynı gün akşam Aziz Kiril Metodi Üniversitesi Filoloji Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünde düzenlenen panelde, öğretim elemanları ve öğrencilerle Balkanlarda Türklük, Türkiye’de Türkçe eğitimi ve yabancılara Türkçe öğretimi konularında görüş alışverişinde bulundular.

Üçüncü gün İştip’te, Gotse Delçev Üniversitesi Filoloji Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü için Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Türkçe Eğitimi Bölümü öğrencilerinin gönderdiği yaklaşık 2000 adet kitaptan oluşan kitaplığın açılış töreni Prof. Dr. Necati Demir, Arş. Gör. Nuray Kayadibi, Arş. Gör. Ersoy Topuzkanamış, Üsküp Yunus Emre Türk Kültür Merkezi Müdürü Tayfun Kalkan, Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan, Üsküp Büyükelçiliği Sekreteri Kadir Akçeşme, Üsküp Büyükelçiliği Kültür ve Tanıtma Müşaviri Muteber Şankazan, Rektör Yardımcısı Doç. Dr. Kiril Barbaraev, Filoloji Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Violeta Dimova, Filoloji Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü öğretim üyeleri Doç. Dr. Mariya Leontiç ve Doç. Dr. Mahmut Çelik katıldı.

Açılışın ardından Prof. Dr. Necati Demir, Arş. Gör. Nuray Kayadibi ve Arş. Gör. Ersoy Topuzkanamış’ın sunumlarından oluşan panel öğretim üyeleri ve öğrencilerin katılımlarıyla gerçekleştirildi.