x

2008 YILI TÜRK HALK KÜLTÜRÜNE HİZMET ÖDÜLÜ

1955 yılında, Ord. Prof. Dr. Mehmed Fuad Köprülü ve o dönemin üniversite hocaları tarafından kurulmuş olan Türk Halk Kükltürü Araştırmaları Kurumunun, 1981 yılından bu yana vermekte olduğu ve artık, halkbilim çevrelerince “Folklor Oscar’ı” olarak nitelendirilen “Türk Halk Kültürüne Hizmet Ödülü – 2008”.

 

 

2010 YILI TÜRK HALK BİLİMİNE HİZMET ÖDÜLÜ

Ankara Büyükşehir Belediyesi “Dr. Hasan Basri Öngel Ödülleri”den “2010 Yılı Türk Halk Bilimine Hizmet Ödülü”nün Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Türkçe Eğitimi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Necati DEMİR’e verilmesi uygun görülmüştür.  Ödül, 12 Haziran 2010 Cumartesi günü saat 19.00’da Ankara Gençlik Parkı Kültür Salonunda “Tarihin Dansı” temalı “17. Halk Oyunları Gecesi”nde verilmiştir. Fomget tarafından düzenlenen “Tarihin Dansı” temalı “17. Halk Oyunları Gecesinde adeta Türk Kültürü ziyafeti verilmiştir. Son derece güzel tertiplenmiş “Tarihin Dansı” temalı “17. Halk Oyunları Gecesi, Mustafa Kemal Atatürk’ün Türk Halk oyunlarına verdiği değeri hatırlatan bir temsil ile başlamıştır. Arkasından Türkün bayrağının rengi, gönlünün aynası, acılarının ifadesi Türküler arka arkaya gelmiştir: Erzurum’dan, Yemen’den, Balkanlar’dan…. Halk oyunları ise bir bir arka arkaya… Karadeniz’den Akdeniz’e… Van’dan Edirne’ye… Hakkari’den Muğla’ya… Azerbaycan’dan Balkanlar’a…Güzel Türkiye’nin ve Türk Dünyası’nın her yöresinden renk renk… Bu arada Dr. Hasan Basri Öngel ödülleri de verilmiştir. Bu yılki ödüller: Türk Halk Bilimine Hizmet Ödülü Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Necati DEMİR’e, Türk Kültürü Basın-Yayın Ödülü TRT’den Gezelim Görelim Programı Yapımcısı Nuray YILMAZ’a, Türk Kültürüne Hizmet Ödülü Yenises Dergisi İmtiyaz Sahibi Hasan BÖLÜK’e verilmiştir.

 

“TÜRKİYE CUMHURİYETİ’NİN TEMEL DEĞERLERİ İLE TÜRK MİLLETİNİN MADDİ VE MANEVİ DEĞERLERİNİN GELİŞTİRİLMESİ”NE HİZMET ÖDÜLÜ

6 Mart 2011’de Ankara Yenimahalle Belediyesi 1 No’lu Kongre Salonu’nda düzenlenen “Onurluk Takdim Töreni”nde, Türkiye Cumhuriyeti’nin Temel değerleri ile Türk Milletinin Maddi ve Manevi Değerlerinin Geliştirilmesi konularında hizmet verenlere “Oğuz Boyu Kültür Dernekleri Federasyonu” tarafından “Onurluk” verilmiştir.
Onurluk verilenler arasında Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Necati DEMİR de bulunaktadır.
Onurluk, 16 Mart 2011’de Ankara Yenimahalle Belediyesi 1 No’lu Kongre Salonu’nda “Onurluk Takdim Töreni”nde verilmiştir.
Onurluk alanlar arasında Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Dr. Devlet Bahçeli, Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Demokrat Parti Genel Başkanı Namık Kemal Zeybek, Gazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Rıza Ayhan, Türk Tarih Kurumu eski Başkanı Prof. Dr. Yusuf Halaçoğlu, Atatürk Kültür Merkezi eski Başkanı Taciser Onuk, Çanakkale Üniversitesi eski Rektörü Prof. Dr. Abdurrahman Güzel, … de bulunmaktadır.
Onurluk Takdim Töreni’nde akademisyen ve politikacılar Türkiye’nin güncel sorunları, Türk tarihi, Türk kültürü konularında görüşlerini belirtmişlerdir.

 

GAZİ ÜNİVERSİTESİNDEN 2011 YAYIN ÖDÜLÜ
2011 yılında SCI/SSCI ve AHCI’ya kaynaklık eden dergilerde 3 makalemizin yayımlanması münasebetiyle…

 

 

 

 

 

ALMANYA’DAN 2017 YILI “BİLİM ÖDÜLÜ”… 

   “Almanya’ya Göçün 55. Yılında Türkiye-Almanya İlişkilerine Yaptığımız Katkılardan dolayı   BAYERİSCHES INSTİTUT FÜR MİGRATİON [BIM] tarafından  “BİLİM ÖDÜLÜ”…