x

Türkçe Sözcük Bilgisi

Sözcük, insanlar arasında anlaşmayı sağlayan dilin anlamlı en küçük parçasıdır.

Sözcük köklerini, sözcükleri, sözcük türlerini, ekler ile sözcüklerin yapı ve anlam ilişkisini, sözcükler ile sözcüklerin yapı ve anlam ilişkisini inceleyen dil bilgisi alanına sözcük bilgisi / kelime bilgisi  denilmektedir.

Sözcük bilgisi, Türk Dil Bilgisi’nin bir bölümüdür.

Türk dili; dünyadaki en eski, en köklü, en zengin, en ince, en birikimli, en donanımlı dillerden birisidir. Kuralları oturmuştur ve istisnaları son derece azdır. Ses düzeni baştan sona uyumludur. Ünlüler, kalınlık incelik-uyumu ve düzlük yuvarlaklık-uyumu ile müziğin bir dalı gibidir. Tam bir müzik şaheseridir Türkçe. Şekil bilgisi bakımından gözden geçirdiğimizde eklerle isim ve fiil yapma; matematik kuralları gibi sade ve nettir. Ad çekimleri ve fiil çekimleri son derece düzenlidir. Türkçenin cümle yapısı, Türkün ve Türkçe bilen herkesin düşüncesini en kolay ve en doğru anlatabileceği bir yapıdadır.

Aslında dil bilgisi kitaplarını okumak sıkıcıdır. Ancak iyi bir üslupla yazılmış Türk dil bilgisi kitabı, macerası bol bir romanı okumak kadar zevklidir.

Türkçenin özellikleri dikkate alınarak kaleme alınan bu çalışma, Türkçenin Sözcük Bilgisini ele almaktadır. Eser kaleme alınırken konuların sade ve anlaşılabilir bir üslupla anlatılmasına özen gösterilmiştir.